یک گروه از دانشمندان اقدام به ایجاد یک معادله برای اندازه گیری میزان موفقیت علمی دانشمندان کرده اند. این معادله طرز فکر دانشمندان درباره موفقیت علمی را تغییر داده است!

به گزارش کلیک، به نظر می رسد که با کشف این معادله جدید، دانشمندان موفق شده اند عوامل موثر بر موفقیت های علمی دانشمندان تا به امروز را دریابند!

کارل ساگان فضانورد در این مورد گفته است: دانش امروزی نوعی سفر در دل ناشناخته ها بوده است. اما حتی با دانستن همین موضوع، بسیاری از دانشمندان در مقاطع مختلف تاریخ دانش، از فروتنی فاصله گرفته اند.

ساگان که دنیای پهناور ورای آسمان ها را دیده است، به طور مستقیم گفته که دانشمندان نباید فروتنی را کنار بگذارند. چراکه چیزهای زیادی در میران موفقیت یک دانشمند در دنیای علمی امروزی تاثیرگذار است.

معادله علمی-موژان گستر ماد
معادله علمی-موژان گستر ماد

دستاوردهای شغلی دانشمندان شاید بیش از اغلب مشاغل دیگر، قابل درک و ملموس است. بیشتر به این دلیل که سرمایه اصلی حرفه دانشمندان، مقالات علمی چاپ شده آن هاست و اعتبار هر مقاله را با تعداد زیادی معبار می توان سنجید. همچنین برای رتبه دادن به تاثیرگذاری و اعتبار یک مقاله هم سنجه هایی وجود دارد؛ مثل این که یک مقاله خاص، چند بار در مقاله های علمی دیگر مورد توجه قرار گرفته و از آن استفاده شده است، که نشان دهنده موفقیت یک دانشمند است.

اما آیا با در نظر گرفتن تمام این ها می توان درباره موفقیت های آینده یک دانشمند پیش بینی کرد؟ این همان سوالی است که آلبرت لازلو باراباسی در دانشگاه نوتردام به همراه همکارانش در حال تلاش برای یافتن پاسخ مناسبش هستند. این گروه به تازگی نتایج را در مجله ساینس منتشر کرده اند.

باراباسی و همکارانش در این مطالعه از نتایج و داده های منتشر شده از بیش از ۲۸۰۰ فیزیکدان استفاده کردند که حداقل به مدت ۲۰ سال سابقه کاری داشته اند و به طور مرتب مقاله چاپ می کرده اند.

اولین نتیجه ای که گروه به آن دست یافت این بود که دانشمندان بیشتر کارهای علمی تاثیرگذار و بزرگ خود را در دوران جوانی انجام می دهند. “تاثیرگذاری” این کار علمی از روی تعداد دفعاتی که این مقالات در مطالعات دیگر دانشمندان و فیزیکدانان مورد توجه قرار گرفته بود، اندازه گیری شده است.

باراباسی و گروه همکارش مساله دیگری را هم مورد توجه قرار دادند؛ آن ها بیان می کنند که هر موفقیت علمی نتیجه دو چیز است:

۱-  فاکتورهایی که یک دانشمند می تواند کنترل کند (شامل توانایی هایی که برای آن ها آموزش می بیند، کار کردن با افراد مناسب و غیره) که آن را با Q نشان می دهیم.

۲-  فاکتورهایی که تحت کنترل دانشمند نیستند (مثل آب و هوا، بلایای طبیعی، شانس و غیره) که آن را با P نشان می دهیم.

این گروه برای توضیح درست شرایط، اقدام به ایجاد یک معادله کردند که هر دو نوع فاکتورها را نشان دهد:

موفقیت   (c)= Q*P

با استفاده از داده های مربوط به همه ۲۸۰۰ فیزیکدان مورد مطالعه، این معادله به باراباسی و همکارانش کمک کرد تا میزان موفقیت هر فیزیکدان را اندازه بگیرند.

گروه انتظار داشتند که هرچه تعداد فاکتورهای نوع Q، یا همان فاکتورهایی که دانشمند قادر به کنترل آن هاست، بیشتر باشد، قدرت عمل دانشمند بالاتر می رود. این قدرت عمل با افزایش دانسته ها و بالا رفتن تجربه دانشمند و استفاده از همکاران بهتر افزایش می یابد. اما واقعیت این است که وقتی گروه باراباسی داده ها را در داخل معادله قرار دادند، متوجه شدند که Q مقداری ثابت است ودر تمام طول مدت حرفه ای یک دانشمند ثابت باقی می ماند!

مفهوم این دریافت این است که یک دانشمند در ابتدای مسیر علمی اش، همان اندازه شانس موفقیت دارد که پس از سال ها تلاش و کسب تجربه! خود باراباسی در این مورد گفته است که” متنفرم از این که چنین واقعیتی را تقدیر یا شانس مادرزادی بنامم! اما واقعا به نظر می رسد که یک ترکیب بین توانایی های ذاتی و آموزش وجود دارد. به محض این که شغلتان را شروع می کنید، این توانایی با شما همراه شده و همراه شما باقی خواهد ماند.

هدف بعدی باراباسی این است که به طور دقیق بفهمد کدام فاکتورها بر روی Q تاثیر می گذارند. اگر مطالعه باراباسی بتواند با موفقیت درباره سایر دانشمندان هم نتایج مورد نظر را ارائه دهد، Q می تواند به عنوان یک سنجه اندازه گیری مهم در قضاوت درباره پرداخت یا عدم پرداخت کمک هزینه تحقیقاتی به یک دانشمند استفاده شود. همانطور که حدس زده اید، این مساله کمکی به کاهش استرس ها و نگرانی های دانشمندان درباره مسائل مالی در فضای پررقابت امروزی دنیای دانش نخواهد کرد!

منبع: شهر خبر

دیدگاه خود را بنویسید